














Pogoda
Kamera w Kudowie
Park Zdrojowy

16. LATO FILMOWE W HRABSTWIE KŁODZKIM


16. LATO FILMOWE W HRABSTWIE KŁODZKIM
„CZESKIE LATO FILMOWE”
KUDOWA - ZDRÓJ 7 - 11 sierpnia 2012
Początki naszych spotkań w Kudowie – Zdroju przed 16 laty to przeglądy filmów czeskich. Pokazywaliśmy utwory klasyczne, zwłaszcza z okresu słynnej czechosłowackiej nowej fali, ale oglądaliśmy też wszelkie nowości pochodzące z kraju najbliższego sąsiada. W ostatnim okresie penetrowaliśmy inne rejony światowej kinematografii i przyznać trzeba, że chyba stęskniliśmy się za pierwotną formułą Lata Filmowego.
Wracamy więc w tym roku do tradycji i zapraszamy na kalejdoskop kina czeskiego.
Filmy oglądać będziemy w TEATRZE POD BLACHĄ, w Skansenie PSTRĄŻNA i oczywiście w tradycyjnym i ulubionym miejscu, czyli w CAFE DOMEK.
07.08. - Cafe Domek - „J A Z D A”
08.08. - Cafe Domek - „GUZIKOWCY”
09.08. - Teatr Pod Blachą - „REGUŁY KŁAMSTWA”
10.08. - Pstrążna - „POD JEDNYM DACHEM”
11.08. - Teatr Pod Blachą - „NA ZŁAMANIE KARKU”
Wszystkie seanse o godz. 20:30
Wstęp wolny
PROGRAM PRZEGLĄDU - CHARAKTERYSTYKA FILMÓW
J A Z D A
Reż. : JAN SVERAK - 1994 - 90 min.
„JAZDA” to kino drogi, pełne pięknych pejzaży i atrakcyjnej młodzieżowej muzyki. Trójka młodych bohaterów podróżuje przez Czechy pokazując sobie i nam piękno swojego kraju, przeżywając wspaniałe przygody i dokonując obserwacji pojawiających się zmian. Dostrzegają, że wolność we własnym wolnym kraju nie zawsze jest tak prosta i oczywista, jak na pozór mogłoby się to wydawać. "To film o niebezpiecznych grach, o wolności i przekraczaniu jej granic - mówi twórca filmu Jan Sverak .
G U Z I K O W C Y
Reż. : PETR ZELENKA - 1997 - 100 min.
Czarna komedia o przeciętnych ludziach, zmagających sie ze swym losem u schyłku dwudziestego wieku. To film o pluciu na pociąg, złej pogodzie, bombie atomowej, wystrzeliwaniu ludzkiej spermy do konstelacji Andromeda. Zelenka pokazuje inne wymiary rzeczywistości, opowiada o samotności, ludziach pozostających w dziwnym zawieszeniu, o przypadku i nieprzewidywalności losu, mieszając teraźniejszość i historię. Udowadnia, jak niezwykła może być codzienność, o ile pozwolimy dojść do głosu naszym pragnieniom i żądzom. Kalejdoskop ekscentrycznych postaci tworzy obraz okrutnego świata, ale też i wszechobecnego czarnego humoru, gdzie wszystko jest ze sobą dziwnie powiązane.
R E G U Ł Y K Ł A M S T W A
Reż. : ROBERT SEDLACEK - 2006 - 120 min.
Psychologiczny dramat Film Roberta Sedlacka idzie na przekór stereotypowemu wyobrażeniu o czeskim kinie. W miejsce ironiczno - melancholijnej zabawy proponuje kameralny dramat uzależnienia – nie tylko od narkotyków.
"Reguły kłamstwa" mogłyby być spektaklem. Sedlacek świadomie rezygnuje z wszelkich filmowych "ozdobników", zachowując klasyczną jedność czasu, miejsca i akcji. Skupia się na dialogach, relacjach między bohaterami, ich oczekiwaniach, życiowych mirażach, czy tytułowych regułach, czyli grach półprawd i półkłamstw. Statyczny, wyciszony dramat, ogląda się w napięciu niczym najlepszy thriller. Pokazuje mniej eksportową i brzydszą twarz czeskiego kina, której na pewno warto się uważnie przyjrzeć.
POD JEDNYM DACHEM
Reż. : JAN HREBEJK - 1999 - 115 min.
Praskie przedmieścia w Boże Narodzenie roku 1967 oraz w dniach poprzedzających sowiecką inwazję na Czechosłowację. Jeden z bohaterów to oficer armii czechosłowackiej, gorliwie i lojalnie oddany reżimowi komunistycznemu, drugi to weteran czeskiego ruchu oporu i prawdziwy patriota, ale i on nie ukrywa swoich socjalistycznych przekonań. Obaj mieszkają „pod jednym dachem” i obaj zostali potraktowani w sposób satyryczny i prześmiewczy. W dodatku ich dzieci uważają swoich ojców za zupełnych głupców, a ojcowie są pewni, że ich dzieci są niczym więcej, jak tylko młodocianymi buntownikami. Co z tego może wyniknąć? Oczywiste absurdy, ale też i trafne obserwacje.
Ta zabawna komedia odsłania prawdziwe losy i mentalność dzisiejszych Czechów, którzy - podobnie jak my przed laty - faszerowani byli komunistyczną ideologią i siermiężnością powszedniego dnia. Jak oni i jak my dziś spoglądamy na te czasy. Czy to tylko przeszłość?
NA ZŁAMANIE KARKU
Reż. : JAN HREBEJK - 2004 - 110 min.
Dwaj przemytnicy znajdują porzucone hinduskie dziecko, które sprzedają kobiecie, która ma męża rasistę. Starszy pan przeżywa załamanie nerwowe z powodu uniwersyteckiego wykładu. Ojciec dziecka okazuje się kimś zupełnie innym niż wszyscy myśleli …
To tylko niektóre z dziwnych przygód bohaterów tego filmu. Mistrz filmowych penetracji czeskiej rzeczywistości - Jan Hrebejk - wprowadza nas po raz kolejny w pozornie zwariowany świat, który tak naprawdę pokazuje nam prawdę o nas samych. Skłania do poważnych refleksji i czyni to z dużym poczuciem humoru.
Opracowanie programu i prowadzenie przeglądu :
JACEK SZYMAŃSKI
Biuro Organizacji Spotkań Filmowych we Wrocławiu