Pogoda


Kamera w Kudowie

Park Zdrojowy


17. Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim

dodano 17 Lipca 2013  
17. Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim

17.   LATO  FILMOWE  W  HRABSTWIE  KŁODZKIM

„FILMOWY   KALEJDOSKOP”

KUDOWA - ZDRÓJ    -   od 30 lipca  do 3 sierpnia  2013

 

Ależ ten czas leci !  Wydawałoby się, że dopiero zaczynaliśmy nasze filmowe spotkania,  a to już 17 lat minęło.  Wiele w tym czasie obejrzeliśmy  -  brzmi to aż niewiarygodnie, ale pojawiło się  przez te lata aż  137  tytułów !!!

Co dalej?  Oczywiście nadal proponujemy naszym widzom kino ważne, mądre, czasem trudne, czasem zabawne. Tak będzie i w tym roku – stąd nazwa naszej imprezy.  W kalejdoskopie można  bowiem zobaczyć różnorodność – filmy poważne i wesołe, dawne i nowe.  I tak będzie w tym roku.  Serdecznie  zapraszamy !!!

Filmy oglądać będziemy w TEATRZE POD  BLACHĄ, w Skansenie  PSTRĄŻNA i oczywiście w naszym tradycyjnym i ulubionym miejscu, czyli w CAFE DOMEK.

 

30.07.  -  Cafe Domek  -  „POSTRZYŻYNY”

31.07.   -  Cafe Domek  -  „GUCZA  - POJEDYNEK  NA  TRĄBKI”

01.08.   -  Teatr  Pod Blachą  -   „WYMYK”    

02.08.  -   Pstrążna - „WHISKY  DLA  ANIOŁÓW”

03.08.  -   Teatr   Pod Blachą - „DOKĄD TERAZ” 
 

Wszystkie seanse o godz. 21.00   -   Wstęp  wolny

 

PROGRAM  PRZEGLĄDU  -  CHARAKTERYSTYKA  FILMÓW

 

POSTRZYŻYNY

Reż.  JIRI MENZEL  -  Czechosłowacja  - 1983  -  90 min.

Jiri Menzel realizując film według powieści Bohumila Hrabala powrócił do fascynującego go okresu początków "wieku pary i elektryczności", do wiary w dobroczynną moc wszystkiego, co nowe. To swoista wariacja na temat "dawnych złotych czasów" utrzymana w formie subiektywnej opowieści pięknej długowłosej bohaterki.   Barwne, z nostalgią i humorem przedstawione epizody, świetnie nakreślone postacie bohaterów, znakomicie odtworzona atmosfera epoki, pulsujące radością i smakowaniem życia zdjęcia - to tylko niektóre z walorów tego filmu.  Mamy więc nadzwyczaj udany obraz, pełen dobrodusznego humoru, sławiący w poetycki sposób wolność, twórczą fantazję, a także radości zmysłowe.

 

GUCZA –  POJEDYNEK  NA  TRĄBKI

reż. DUSAN  MILIC - Serbia, Czarnogóra, Bułgaria, Austria– 2006 - 95 min.

Gucza to najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce. Pojedynki trębaczy stają się orężem w walce o honor, sławę i męskość. Na tym tle  pojawia się wielka miłość, ale też i wielkie komplikacje. Czy młody Cygan będzie mógł poślubić swą „białą” wybrankę? Czy będziemy świadkami  dramatu Romea i Julii? Wszystko rozstrzygnie niezwykły pojedynek trębaczy. Przed nami piękna bajkowa opowieść w bałkańskim stylu, pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru.

 

WYMYK

reż.  GREG  ZGLIŃSKI  -  Polska -  2011 – 90 min.

W pociągu chuligani napastują dziewczynę. Jeden spośród dwóch braci – przypadkowych świadków zdarzenia – interweniuje i kończy się to dla niego dramatycznie. Drugi brat nie reaguje. Czy cała prawda o tym incydencie wyjdzie na jaw? Czy można dalej żyć normalnie, jakby nic się nie stało? Czy nie mylimy bohaterstwa z tchórzostwem?
Greg Zgliński w sposób sensacyjny i z wielkim wigorem opowiedział historię o zwykłych ludziach z polskiej prowincji w sposób, który zmusza do refleksji.  Alfred, Jerzy, Viola czy ich rodzice nie różnią się przecież od naszych sąsiadów. Zanim więc zaczniemy ich oceniać, warto postawić sobie pytanie, czy stanęlibyśmy obok głównego bohatera w pociągu przeciwko chuliganom znęcającym się nad jego bratem?  Jaka byłaby nasza reakcja i czy wtedy nie mówilibyśmy tylko o zaniechaniu?  „Wymyk” to nie tylko pokazanie tej konkretnej historii, to mądry, refleksyjny film o naszej kondycji moralnej we współczesnym świecie.

 

WHISKY  DLA  ANIOŁÓW

reż.  KEN  LOACH  -  Anglia-Francja-Belgia - 2012–115 min.

Główny bohater filmu, Robbie, to z jednej strony chłopak nieokrzesany, nawet agresywny i w dodatku z kryminalną przeszłością, ale to również bohater subtelny i starający się wyjść w życiu na prostą.  Nie będzie mu łatwo, zwłaszcza, że prześladują go dawni koledzy z ulicy, a nowobogacki ojciec dziewczyny za wszelką cenę chce odsunąć go od córki.  Na szczęście bohater przełamuje pewne stereotypy dzięki temu, że staje się … smakoszem whisky! Ten niewiarygodny pomysł staje się zaczynem niezwykłych przygód i sytuacji.

Mistrz kina brytyjskiego Ken Loach serwuje nam budującą historię o możliwości przemiany człowieka, o obronie konserwatywnych wartości w naszym zwariowanym świecie, ale też i o naszych rozlicznych życiowych wątpliwościach.  I czyni to w formie zarazem komediowej jak i zgoła sensacyjnej.


DOKĄD  TERAZ

reż.  NADINE  LABAKI   (Liban) - 2011 - 110 min.

To ciepła i zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt, można znaleźć kobiecy sposób. Historia rozgrywa się w położonej na uboczu wiosce. Ze światem łączy ją zrujnowany most oraz massmedia. To wystarczy, by żar konfliktu między muzułmanami a chrześcijanami doprowadził do tego, że znaczną część wioski stanowią cmentarze wypełnione zwłokami mężczyzn poległych w walce. Kobiety mają już dość żałoby i postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja - kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania… 

 

                              Opracowanie programu i prowadzenie przeglądu  :  JACEK  SZYMAŃSKI 
 Biuro Organizacji Spotkań Filmowych we Wrocławiu

‹ zobacz wszystkie aktualności
Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1