














Pogoda
Kamera w Kudowie
Park Zdrojowy

Akcja Weź paragon i Podatki nie mają wakacji


Akcja
"Weź paragon"
i "Podatki nie mają wakacji"
Mieszkańcy terenów turystycznych!
Sezon letni to dla jednych czas wypoczynku, dla innych czas wytężonej pracy, dającej możliwość dodatkowego, zgodnego z prawem zarobku.
Mieszkańcy regionu wypoczynkowego, nieprowadzący działalności gospodarczej, posiadający lokale mieszkalne lub nadwyżki powierzchni mieszkalnej, mogą wykorzystać fakt zamieszkiwania na terenie atrakcyjnym turystycznie i uzyskać dodatkowe przychody – legalnie.
Osoby takie bowiem, w ramach tzw. „najmu prywatnego”, mogą uzyskiwać dochody, które najkorzystniej jest opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%. Warunkiem skorzystania z takiej formy opodatkowania jest złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze ryczałtu. W innym przypadku dochody takie muszą być opodatkowane na zasadach ogólnych.
Należy jednak pamiętać, iż osoby uzyskujące w ciągu roku przychody z „najmu prywatnego” winny złożyć takie oświadczenie w terminie do 20-go, następnego miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu, a przychody rozliczać miesięcznie lub kwartalnie.
Wybór ryczałtu i zgłoszenie do opodatkowania osiągniętego przychodu, w ocenie specjalistów, jest decyzją właściwą i rozsądną, która jednocześnie pozwoli uniknąć ewentualnych sankcji karno-skarbowych oraz zainteresowania „życzliwych” sąsiadów.
Jednocześnie informujemy, iż w okresie wakacyjnym kontrola skarbowa będzie sprawdzała legalność prowadzonej działalności gospodarczej oraz prawidłowość odprowadzania podatków przez osoby wynajmujące pokoje i nieprowadzące działalności gospodarczej.
Wykorzystaj atrakcyjność regionu i zwiększ legalnie swoje dochody!
Letnia odsłona akcji „Weź paragon”
Podczas tegorocznych wakacji wielu z Państwa odwiedzając miejscowości turystyczne zauważy plakaty lub materiały promocyjne ozdobione humorystycznym rysunkiem Andrzeja Mleczki. Przedstawia on wielkiego królika i przerażonego człowieka, którym towarzyszy hasło „Nie bądź jeleń – weź paragon”.
Co to takiego, zastanawiacie się zapewne?
Otóż, to prowadzona przez Ministerstwo Finansów w miejscowościach wypoczynkowych całej Polski kampania społeczna, ma na celu wzmocnić świadomość społeczną i wiedzę o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników.
Dlaczego?
Ponieważ robiąc zakupy to my-nabywcy jesteśmy ostatni w łańcuszku kupujący-sprzedający-kupujący i jako ostatni, płacimy podatek VAT zawarty w cenie towaru. Ten podatek sprzedający nam towar powinien zapłacić do urzędu.
Kiedy mamy pewność że sprzedawca to zrobił?
Tylko wtedy, gdy „nabił transakcję na kasę” i wydał nam paragon. Jeśli tych czynności nie wykonał, mamy prawo upomnieć się o paragon a sprzedawca ma obowiązek nam go wydać
Zatem pamiętajmy, bierzmy paragony, gdyż:
- Ułatwiamy sobie złożenie reklamacji.
- Mamy możliwość porównania cen.
- Wspieramy uczciwą konkurencję.
- Mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani.
- Zmniejszamy szarą strefę.
- Dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa.
Michał Karczmarek
Rzecznik prasowy
Urzędu Kontroli Skarbowej
we Wrocławiu