














Pogoda
Kamera w Kudowie
Park Zdrojowy

III Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego


III Międzynarodowy Konkurs Wokalny
im. Andrzeja Hiolskiego
Kudowa-Zdrój 2014
Zapraszamy do śledzenia zmagań uczestników III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju.
Terminy przesłuchań:
I ETAP – 18/19 sierpnia
pieśń dowolna, aria dowolna, utwór dowolny kompozytora polskiego
II ETAP – 20 sierpnia
pieśń Stanisława Moniuszki, dwie arie dowolne
FINAŁ z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu – 22 sierpnia
dwie arie operowe
KONCERT LAUREATÓW z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu – 24 sierpnia
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Myślą przewodnią twórców Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju była i jest promocja młodych artystów oraz propagowanie muzyki wokalnej, również Stanisława Moniuszki. Patronem Konkursu został Andrzej Hiolski, wybitny polski baryton, legenda i znakomitość powojennych dziejów narodowej sceny operowej. Wdzięczność należy się Spadkobiercom Patrona, którzy zgodzili się na takie uhonorowanie wielkiego polskiego śpiewaka. Ten wyjątkowy Człowiek może – i powinien – być wzorem do naśladowania dla wszystkich artystów: pracowity, wszechstronny, skromny, kochający polską muzykę.
Konkurs jest trzyetapowy, przeznaczony zasadniczo dla wykształconych (lub kształcących się) artystów do 35 roku życia. Niemniej, istniała możliwość aplikacji na podstawie nagrań dla innych zainteresowanych. Wobec braku podziału na jakiekolwiek kategorie wszyscy uczestnicy muszą przygotować zróżnicowany repertuar: 5 arii, 2 pieśni oraz utwór dowolny. Konieczną jest prezentacja co najmniej jednego utworu skomponowanego przez Stanisława Moniuszkę. W trzecim – finałowym etapie, wokaliści występują z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Sudeckiej.
Inicjatywa powołania do życia konkursu dla młodych wokalistów wynikała bezpośrednio z chęci szczególnego uhonorowania faktu jubileuszu 50-lecia kudowskiego Festiwalu Moniuszkowskiego w roku 2012.
ANDRZEJ HIOLSKI
Andrzej Hiolski urodził się 1 stycznia 1922 we Lwowie, tam też – pod kierunkiem Heleny Oleskiej i Adama Didura – podjął pierwsze nauki sztuki wokalnej w Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego. Ze Lwowa wyjechał w 1944 roku.. Kontynuacją edukacji wokalnej było studium przy Teatrze Starym w Krakowie, gdzie pracował nad zasadami gry aktorskiej. Zadebiutował w 1941 roku w rozgłośni radiowej we Lwowie pieśniami z repertuaru Jana Karola Galla, Stanisława Niewiadomskiego i Stanisława Moniuszki. Debiutem scenicznym Andrzeja Hiolskiego była partia Janusza w „Halce” Stanisława Moniuszki (Teatr Stary w Krakowie, 1944 rok). W latach 1945–56 był solistą Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, od 1957 roku zaś solistą Opery Warszawskiej. Brał udział w najsłynniejszych festiwalach muzycznych, by wspomnieć chociaż Berliner Festwochen, Edinburgh Festival, Salzburger Festspiele, Holland Festival w Amsterdamie, Wiener Festwochen, Brucknerfest w Linzu, Praska Wiosna, Warszawska Jesień. Wśród udziału w licznych światowych projektach na osobne zaznaczenie zasługuje jego występ w Münster, gdzie w 1966 roku wziął udział w światowym prawykonaniu „Pasji według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Występował w najsłynniejszych salach operowych – w La Scali (Mediolan), Teatro San Carlo (Neapol), Teatro Colón (Buenos Aires) oraz w Theater der Stadt (Bonn). Współpracował z radiem i telewizją w kraju i za granicą, nagrywał płyty dla takich firm fonograficznych jak Deutsche Grammophon, Philips i Polskie Nagrania. W 1971 roku otrzymał Grand Prix du Disque za nagranie „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego na płytach Polskich Nagrań, a dwa lata później – za nagranie „Diabłów z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego.
Andrzej Hiolski w swym repertuarze sięgał po dzieła bardzo różne – od baroku do współczesności. Do jego najlepszych ról scenicznych można zaliczyć postać Miecznika ze „Strasznego Dworu” (S. Moniuszko), Golauda z „Peleasy i Melizandy” (C. Debussy), Hrabiego Almavivy z „Wesela Figara” (W.A. Mozart), tytułowe role w operach „Król Roger” (K. Szymanowski), „Don Giovanni” (W.A. Mozart) oraz „Eugeniusz Oniegin” (P. Czajkowski).
Za swe zasługi dla kultury polskiej, Andrzej Hiolski został doceniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Muzyczną Polskiego Radia „Za szczególne osiągnięcia w kulturze polskiej oraz wielkie zasługi dla Polskiego Radia”, a także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Andrzej Hiloski zmarł 26 lutego 2000 roku w Krakowie.