














Pogoda
Kamera w Kudowie
Park Zdrojowy

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH


KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH
http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/arimr-zarejestruje-kola-gospodyn-wiejskich.html
Koło gospodyń wiejskich (KGW) to obok jednostek OSP jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce.
Koła gospodyń wiejskich działają obecnie na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. poz. 217 z późn. zm.). Ich zadaniem jest obrona praw, reprezentowanie interesów oraz działanie na rzecz poprawy sytuacji kobiet i ich rodzin na terenach wiejskich. Obecnie działają one jako jednostki organizacyjne kółek rolniczych, a samodzielnie mogą funkcjonować jedynie tam, gdzie tych kółek nie ma.
W związku z wejsciem w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich (Dz.U z 2018r. poz. 2212) Koła będą mogły funkcjonować samodzielnie, a przede wszystkim zyskają osobowość prawną. Muszą jednak zarejestrować się w ARiMR.
Nowe prawa, zadania podobne
Nowe koła mają być dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi. Mają one wspierać rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działać na rzecz środowisk wiejskich.
W okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy koło gospodyń wiejskich może otrzymać z budżetu państwa dotację celową przeznaczoną na realizację zadań. Według ustawy należą do nich:
- prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
- prowadzenie działalności na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
- wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet;
- inicjacja i prowadzenie działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
- reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
- rozwijanie kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.
Działające koła nabiorą nowych praw, jeśli w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, po pierwsze dostosują statut do nowych wymagań, a po drugie wystąpią o rejestrację koła zgodnie z przepisami ustawy.
Jak założyć koło gospodyń wiejskich?
KGW będzie mogło założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i stale zamieszkują na obszarze wsi będącej terenem działalności koła. Założyciele koła będą mieli obowiązek uchwalić statut koła oraz wybrać komitet założycielski, który będzie odpowiedzialny za rejestrację koła.
Terenem działalności koła gospodyń wiejskich może być jedna wieś, ale może to być również kilka wsi. Projekt zakłada, że swoje zadanie KGW może wykonywać także poza terenem swojej działalności, w tym na terytorium całej Polski i za granicą.
W działalność koła będą mogły angażować się także osoby, które ukończyły 13 lat i uzyskają na to zgodę rodziców lub innych opiekunów. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce struktury wspierające KGW. Jednocześnie będzie można być członkiem jednego koła. Szczegółowe warunki wstępowania i występowania z kół mają określać statuty.
Rejestracja koła
Na terenie jednej wsi można utworzyć tylko jedno koło gospodyń wiejskich, które będzie korzystać w pełni z nowych uregulowań prawnych.
Rejestrację kół prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Komitet założycielski będzie musiał złożyć wniosek o wpis koła do rejestru wraz ze statutem do kierownika powiatowego biura ARiMR. Wniosek to formularz do wypełnienia, który zawierał będzie: wykaz założycieli (imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania|) wraz z ich oświadczeniami o woli wejścia w skład koła, adres do doręczeń, podpisy, informacje o sposobie reprezentowania koła oraz podpisy osób wybranych do komitetu założycielskiego.
Postępowanie o wpis koła do rejestru jest wolne od opłat. Po wpisaniu koła do rejestru, uzyska ono osobowość prawną.
Obecnie działające koła gospodyń wiejskich w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy będą miały prawo pierwszeństwa przy wpisaniu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w ARiMR przed kołami, które dopiero miałyby zostać utworzone. Koła przystępujące do rejestracji będą musiały wcześniej uchwalić statut zgodny z wymogami projektowanymi w nowych przepisach. Obecnie działają one na podstawie regulaminu.
Jeśli w ciągu 6 miesięcy koło nie wystąpi o wpis do Krajowego Rejestru KGW, wówczas będzie ono mogło dalej działać na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli Prawa o stowarzyszeniach lub ustawy o kółkach rolniczych.
Statut KGW
Koło gospodyń wiejskich będzie działać na podstawie statutu. Wzorcowy statut stanowi załącznik do ustawy o KGW. Musi on zawierać mi.in. nazwę i siedzibę koła; zakres jego działania; cele i zadania koła oraz środki ich realizacji; zakres i przedmiot działalności zarobkowej; sposób nabywania i utraty członkostwa; prawa i obowiązki członków; organy koła; warunki reprezentowania koła; składki członkowskie i majątek koła; tryb zmiany statutu i likwidacji koła.
Gdzie należy złożyć wniosek
Organem właściwym do spraw wpisu do KRKGW jest Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Do wydania decyzji o wpisaniu koła do rejestru oraz wydania zaświadczenia Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może upoważnić kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na siedzibę koła.
Wniosek składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wniosek o wpis koła gospodyń wiejskich do KRKGW wraz ze statutem lub oświadczeniem o przyjęciu wzorcowego statutu (stanowiącego załącznik do ustawy o KGW) składa do kierownika właściwego miejscowo powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Obowiązki koła i związku kół gospodyń wiejskich wpisanych do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Wpis zmiany danych do Rejestru
Obowiązkowemu wpisowi do rejestru podlegają zmiany danych wskazanych we wniosku o wpis koła gospodyń wiejskich do rejestru lub o wpis związku kół do rejestru, a także zmiany statutu koła/związku kół. Przez zmianę statutu rozumie się również uchwalenie przez istniejące koło oraz związek kół nowego statutu lub uchwalenie własnego statutu w miejsce stosowanego, wzorcowego statutu.
W sprawie wpisu zmiany danych a także zmiany statutu koła stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla wpisu koła/związku kół do rejestru, z tym że wniosek o wpis do rejestru składa zarząd koła lub związku kół.
Coroczne zgłoszenia zmian
Koło gospodyń wiejskich/związek kół do dnia 28 lutego każdego roku zgłasza do rejestru listę członków koła/związku kół według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, wraz z oświadczeniami członków koła o miejscu zamieszkania na obszarze wsi będącej terenem działalności koła.
Obowiązek ten nie dotyczy kół/związku kół, w których od 31 grudnia roku poprzedniego nie nastąpiły zmiany w składzie osobowym.
Nowe KGW będą miały osobowość prawną, będą mogły występować po dotacje oraz prowadzić działalność gospodarczą.
Według nowej ustawy nadzór nad działalnością KGW będzie sprawuje prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Na terenie powiatu kłodzkiego osobami do kontaktu z ramienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie Kół Gospodyń Wiejskich są: Małgorzata Suława-Kaszycka tel.748499742 Anna Sadowska tel.748499748
|
Wszelkie materiały – przepisy ustawy, rozporządzenia dot. kół gospodyń wiejskich, druki wniosków o wpis do ewidencji, rozliczeń znajdują się na stronie ARiMR: www.arimr.gov.pl w zakładce „ARiMR zarejestruje Koła Gospodyń Wiejskich”