














Pogoda
Kamera w Kudowie
Park Zdrojowy

Przekroczenia pyłu PM10 – Informacja z dnia 2018-03-02

Przekroczenia pyłu PM10 – Informacja z dnia 2018-03-02
WIOŚ we Wrocławiu informuje, że dnia 01.03.2018 r. odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny na stacjach pomiarowych: w Działoszynie, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Kłodzku, Lądku-Zdroju, Legnicy, Lubaniu, Nowej Rudzie, Wałbrzychu, Wrocławiu i w Ząbkowicach.
Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenie może się utrzymywać w dniu dzisiejszym, tj. 02.03.2018 r.
Grupy ludności wrażliwe na zanieczyszczenia: osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu; osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Środki ostrożności: osoby wrażliwe powinny rozważyć ograniczenie czasu przebywania oraz wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.
Zalecenia dla ludności po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 w powietrzu:
1) unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania,
2) ograniczenie ruchu samochodowego np. poprzez korzystanie z komunikacji publicznej.
3) śledzenie bieżącej informacji o jakości powietrza.
Dane bieżące, aktualizowane co godzinę, dostępne są w aplikacji mobilnej na smartfony: „Jakość powietrza w Polsce” oraz na stronie internetowej WIOŚ: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/.
Dyrektorzy placówek szkolno-opiekuńczych:
1. na bieżąco śledzą komunikaty pojawiające się na stronie internetowej Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego; https://www.duw.pl/czk/monitoring/przekroczenia-zanieczy/12484,Informacje-o-przekroczeniu-zanieczyszczen-powietrza.html
2. powiadamiają swoich wychowanków o ogłoszeniu bądź odwołaniu alertu, jego obszarze, czasie trwania, powodach wystąpienia oraz o zalecanym postępowaniu w czasie trwania alertu;
3. pilnują, aby na terenie placówek wychowankowie postępowali zgodnie z zaleceniami,
4. pilnują, aby wychowankowie i personel nie spędzali wolnego czasu na otwartej przestrzeni oraz nie wietrzyli pomieszczeń w razie wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10.
Sposób zachowania się obywateli w przypadku ogłoszenia alertu:
1.stosować się do zaleceń i nakazów organów samorządowych oraz instytucji porządkowych;
2.starać się nie przebywać na powietrzu oraz nie wietrzyć mieszkań, w dniach i w obszarach, gdzie występują stężenia alarmowe;
3.starać się ograniczyć swoją aktywność fizyczną na otwartej przestrzeni w dniach i w obszarach, gdzie występują stężenia alarmowe;
4. w miarę możliwości ograniczyć własną emisję zanieczyszczeń, poprzez:
-ograniczenie korzystania z samochodów osobowych, nieużywanie sprzętów spalinowych, ograniczenie spalania węgla w piecach, niepalenie ognisk w ogrodach, nieużywanie grilli.