














Pogoda
Kamera w Kudowie
Park Zdrojowy

Warsztaty twórcze dla publiczności


01. 03. 2014 r.
Bacchanalie – Mięsopust
Po święcie Trzech Króli (6 stycznia) doprawdy zaczyna się „Wielki Mięsopust”, tydzień kulminacyjny przed Środą Popielcową (to znaczy 40 + kolejne 6 dni zamiast 6 niedzieli postnych – żadna niedziela nie jest bowiem postna!) Jedzeniu, piciu i tańcu od dawna towarzyszył żwawy śpiew i muzyka z instrumentami, których nazwy wymienione są w pradawnych tekstach pieśni: skrzypce, dudy lub gajda, cymbały, kontrabas, fletyi fujarki... Święto to zachowało sobie w obyczajach ludowych niezwykłą atrakcyjność,mimo że nigdy nie było akceptowane przez kościół ze względu na jego pagańskie znaczenie i swobodną bujność.
Rozpoczęcie o godzinie 9.00 na rynku Husovo náměstí przed siedzibą ośrodka wolnego czasu „SVČ Bájo” , gdzie Pronobus w imieniu wszystkich przebierańców poprosi burmistrza miasta o zezwolenie na pochód miastem Česká Skalice. Dla wszystkich będzie przygotowana degustacja ludowych potraw regionalnych.
Mięsopust jako rytuał oczyszczający podczas któregozmieniając swoją tożsamość „w przebraniu na moment wchodzimy w inną rolę”. Mięsopust jako „zawór bezpieczeństwa napięć społecznych”, gdy pod ochronąmasky można było powiedzieć w żarcie różne nagromadzone „tabu“. W pierwszym z naszych trzech warsztatów zorganizowanyh w ramach projektu „ŹRÓDŁA” chcemy na róźnych płaszczyznach (muzyka, śpiew, taniec, teatr i sztuka plastyczna) pokazać także to, w jaki sposób nasi przodkowie przeżywali „Carnival”i „Bacchanalistica”(tj. „pożegnanie mięsa”) w życiu (pół)prywatnym, podczasucztowania, uprawiania muzyki i tańca, biesiadowania i zabaw. Dawny, (nie)znany repertuar wyciągamy ze źródeł, często z zakurzonych archiwów (nuty, tekstypieśni i sztuk teatralnych oraz historyczne opisy dzikich zabaw, obrazy, ale też dawne dokumenty księgowe...), uczymy się tego, co wcześniej było podobnie popularne jak obecna „pop music”, wtedy jednak każdy był jej interpretem. Jako że sztuka jest uniwersalnym językiem do porozumiewania się, to nasz projekt jest transgraniczny i realizujemy go we współpracy z przyjaciółmi z Polski.