Archiwum

 

 

listopad-2016


Ogłoszenie konsultacji projektu uchwały w sprawie przyjęcia "Programu współpracy Gminy Kudowa-Zdroju z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalności pożytku publicznego na rok 2017"


 

 

październik2016


W związku z wejściem w życie nowego Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań, wiele dolnośląskich organizacji pozarządowych zwróciło się do naszego Wydziału z wątpliwościami dotyczącymi nowych wzorów ww. dokumentów.

W związku z powyższym Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWD zaprasza przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska, na spotkanie szkoleniowo-informacyjne :

JELENIA GÓRA                     LEGNICA                     WAŁBRZYCH

 

 


 


Spotkania konsultacyjne „Programu współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowych oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok"

Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi zaprasza do udziału w konsultacjach projektu „Programu współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowych oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok".

Spotkania odbędą się:
• 12 października br. w godz. 10.00-14.30 w Wałbrzychu, w Ratuszu, Plac Magistracki 1, sala nr 26 (II piętro);
• 14 października br. w godz. 10.00-14.30 w  Jeleniej Górze, w Urzędzie Miasta Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 58, sala nr 15;
• 17 października br. w godz. 10.00-14.30 w Legnicy w siedzibie Starostwa Powiatowego, Plac Słowiański 1 sala 3a;
• 20 października br. w godz. 10.00-14.30 br. we Wrocławiu przy ulicy Dobrzyńskiej 21/23 (Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej) w sali 510.

Kto może wziąć udział w konsultacjach projektu programu współpracy na 2017 rok?
Do udziału w konsultacjach zapraszamy wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa wart. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej jako organizacje), czyli stowarzyszenia, fundacje, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne kościelne i wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, a także spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Na czym polegają konsultacje projektu programu współpracy na 2017 rok?
Projekt programu współpracy współtworzony jest przez organizacje pozarządowe. W trakcie konsultacji organizacje przekazują swoje opinie dotyczące dokumentu, które następnie są analizowane przez zespół roboczy oraz wydziały merytoryczne urzędu. Nie każda zgłoszona uwaga jest automatycznie uwzględniana w docelowej wersji programu, ale każda jest dokładnie czytana i rozważana.
Propozycje powinny dotyczyć konkretnych zapisów zawartych w projekcie lub uwag o charakterze ogólnym. Uwagi można zgłosić pisemnie (formularz zgłaszania opinii) lub ustnie podczas spotkań konsultacyjnych.

Co w projekcie programu współpracy na 2017 rok nie podlega konsultacjom?
Program współpracy powstaje w oparciu o art. 5a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który określa jakie elementy muszą być uwzględnione w tym dokumencie:
1.cel główny i cele szczegółowe programu,
2.zasady współpracy,
3.zakres przedmiotowy,
4.formy współpracy,
5.priorytetowe zadania publiczne,
6.okres realizacji programu,
7.sposób realizacji programu,
8.wysokość środków planowanych na realizację programu,
9.sposób oceny realizacji programu,
10.informacja o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji,
11.tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
W programie nie mogą być powtarzane i zmieniane zapisy, które znajdują się w aktach wyższego rzędu (np. ustawach), a także te, które regulowane są uchwałami Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Zarządzeniami Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Zapisy programu muszą być spójne z obowiązującym prawem.

Co zmieniło się w projekcie programu na 2017 rok w porównaniu do programu na lata 2014–2017?
Zaktualizowane zostały priorytetowe zadania publiczne, w których realizowana będzie w 2017 r. współpraca z podmiotami Programu. W zadaniach tych, realizowanych w poszczególnych sferach działalności pożytku publicznego, określone zostały konkretne działania które będą realizowane, z podaniem informacji w jakich formach (współpraca finansowa i pozafinansowa) i jaki sposób ta współpraca będzie przebiegała; jakie cele szczegółowe programu współpracy będę one realizowały oraz jakimi wskaźnikami będzie można je zmierzyć.

Do kiedy można przekazywać uwagi do projektu programu współpracy na 2017 rok?
Konsultacje projektu programu trwają od 28 września do 27 października br.

W jaki sposób można zgłosić swoje uwagi?
Propozycje do programu można składać pisemnie na formularzu zgłaszania opinii (stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały Nr 2712/V/16 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 20 września 2016 r. w sprawie skierowania do konsultacji i zaopiniowania projektu „Programu współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”.
Formularze mogą być składane:
a) osobiście w godzinach 7.30-15.30 w Sekretariacie Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu, ul. Walońska 3-5, pok. 220;
b) drogą pocztową na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Departament Spraw Społecznych, Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Ostrowskiego 7, 53-238 Wrocław;
c) za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: iwona.lyp@umwd.pl.
W formularzu do zgłaszania uwag należy wskazać konkretny rozdział, paragraf (i jeśli jest taka potrzeba, ustęp i punkt), do którego zgłaszane są sugestie, a także proponowaną zmianę zapisu. W tym miejscu należy podać konkretną propozycję zapisu, a nie ogólne uwagi, gdyż nie będą one rozpatrywane. Istotne jest, żeby uzasadnić zgłaszaną uwagę.

Uwagi i propozycje do programu można składać również podczas spotkań konsultacyjnych, które odbędą się:
• 12 października br. w godz. 10.00-14.30 w Wałbrzychu, w Ratuszu, Plac Magistracki 1, sala nr 26 (II piętro);
• 14 października br. w godz. 10.00-14.30 w  Jeleniej Górze, w Urzędzie Miasta Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 58, sala nr 15;
• 17 października br. w godz. 10.00-14.30 w Legnicy w siedzibie Starostwa Powiatowego, Plac Słowiański 1 sala 3a;
• 20 października br. w godz. 10.00-14.30 br. we Wrocławiu przy ulicy Dobrzyńskiej 21/23 (Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej) w sali 510.

Co się będzie działo ze zgłoszonymi uwagami?
Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przekaże zgłoszone w trakcie konsultacji uwagi (zarówno te, które wpłynęły na formularzach, jak i te przekazane w trakcie spotkań konsultacyjnych) do przeanalizowania przez wydziały merytoryczne Urzędu marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Sugestie dotyczące zmian w projekcie programu, które zostaną uznane za właściwe, zostaną włączone do dokumentu. Wszystkie organizacje biorące udział w konsultacjach otrzymają informację zwrotną dotyczącą losów ich uwag – czy zostały uwzględnione, a jeśli nie, to dlaczego.
Sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji, zawierające wykaz zgłoszonych propozycji i odniesienie się do nich, zostanie zamieszczone na stronach UMWD, w zakładce „organizacje pozarządowe”.

Dokumenty:
Projekt „Programu Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”

Formularz zgłaszania opinii do projektu „Programu Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”

Zapraszamy!

 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław

http://www.dolnyslask.pl


Harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych - październik 2016

 

wrzesień 2016


Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWD zaprasza przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska, na spotkanie szkoleniowo-informacyjne.

Część szkoleniowa poświęcona będzie omówieniu nowych wzorów dokumentów (wzory ofert, umów, sprawozdań), natomiast w części informacyjnej zostaną omówione ogólne zasady oceny formalnej i merytorycznej ofert konkursów realizowanych w Wydziale Sportu, Rekreacji i Turystyki, Wydziale Kultury oraz w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych.

Szkolenie odbędzie się w dniu 28 września 2016 r. o godzinie 10:00, we Wrocławiu przy ulicy Dobrzyńskiej 21/23 (Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej) w sali 510.

Program

 


Konsultacje społeczne "Programu Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok".

 

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konsultacje społeczne "Programu Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok".

Termin konsultacji: od 28 września do 27 października br.

Formą konsultacji będzie:

  1. przyjmowanie pisemnych opinii składanych:
  1. osobiście w godzinach 7.30–15.30 w sekretariacie Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu, ul. Walońska 3-5, pok. 220;
  2. drogą pocztową na adres: Urząd  Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Departament Spraw Społecznych, ul. Walońska 3-5, 50-413 Wrocław, na wzorze formularza zgłaszania opinii (zamieszczonym poniżej);
  3. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: iwona.lyp@umwd.pl na wzorze zgłaszania opinii (zamieszczonym poniżej);
  1. zorganizowanie spotkania na którym omówione zostaną główne założenia Programu.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w zakładce „organizacje pozarządowe”:

http://www.umwd.dolnyslask.pl/organizacje-pozarzadowe/organizacje-pozarzadowe/aktualnosci/artykul/konsultacje-projektu-programu-wspolpracy-samorzadu-wojewodztwa-dolnoslaskiego-z-organizacjami-3/

Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
Departament Spraw Społecznych
ul. Walońska 3-5, pok. 701A
50-413 Wrocław
te. 71 770 41 88
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław
http://www.dolnyslask.pl


 

Darmowa Pomoc Prawna

 

Od początku roku 2016 na terenie całej Polski zaczął funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej
w Ministerstwie Sprawiedliwości zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych już od 1 stycznia 2016 r. na terenie całego kraju zaczęło funkcjonować ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści świadczą pomoc prawną. Ogólnopolski system gwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i ma zniwelować zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

·         młodzież do 26. roku życia,

·         osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

·         seniorzy po ukończeniu 65 lat,

·         osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,

·         kombatanci,

·         weterani,

·         zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Nieodpłatna pomoc prawna będzie stanowiła zadanie z zakresu administracji rządowej, co zapewni jednolite standardy jej udzielania, a także umożliwi sprawowanie nadzoru nad jej wykonywaniem oraz zapewni stałe źródło finansowania. Zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa.

Ustawa pozwala na wykorzystanie doświadczenia i dorobku organizacji pozarządowych zachowując wszystkie dotychczasowe formy świadczonej przez nie pomocy oraz przewidując możliwość powierzenia im prowadzenia 50% punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

 Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad udzielają także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio – adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej.

Nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Edukacja prawna

Ustawa przewiduje także działania polegające na kształtowaniu świadomości prawnej obywateli. Zadanie to będzie realizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi i będzie stanowić bazę do przyszłych działań na rzecz pogłębiania świadomości prawnej społeczeństwa. Zgodnie z ustawą organy administracji publicznej realizując pozostające w ich właściwości zadania z zakresu edukacji prawnej społeczeństwa będą zobligowane do podejmowania działań edukacyjnych zmierzających do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa.

W trakcie prac sejmowych zmodyfikowano grupę podmiotów, które będą mogły realizować zadania z zakresu edukacji prawnej. Zadania będące przedmiotem omawianej problematyki będą mogły być realizowane przez organizacje pożytku publicznego, a także uczelnie prowadzące studia wyższe na kierunku prawo, samorządy zawodowe adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników sądowych oraz doradców podatkowych – wyłonione w trybie otwartego konkursu ofert.

Portal internetowy

Na potrzeby omawianej ustawy powstała strona internetowa stronę internetową www.darmowapomocprawna.gov.pl. Celem portalu jest również określenie, komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługuje nieodpłatna pomoc prawna. Dodatkowo dla podmiotów zainteresowanych świadczeniem nieodpłatnej pomocy prawej zostanie zamieszczona informacja dotycząca procesu i wymogów, na podstawie których zostaną podpisane określone w ustawie porozumienia.

 

Opracowała na podst. informacji

zawartych na stronie www.darmowapomocprawna.gov.pl

Karolina Furmańska

Doradca dla organizacji pozarządowych

Harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych - wrzesień 2016

 


 

 

 

Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1