Skansen

Skansen


Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

ul. Pstrążna 14,
tel./fax: 74 8662 843
e-mail: skansen@kudowa.pl
strona internetowa : Skansen

Bilety wstępu:
Normalne – 9 zł
Ulgowe – 7 zł


Muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984r. Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. Z Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, aż po Góry Sowie i Kamienną Górę. Tym sposobem domy te zostały uratowane przed zniszczeniem. Można je oglądać i podziwiać niegdysiejsze mistrzostwo ciesielskie. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku.

Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca, na którym obudowany jest wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy.

W zabytkowej kuźni – z 1856r. - można podziwiać pracę mistrza kowalskiego Pana Kazimierza, a nawet samemu próbować roboty kowalskiej. W chałupie z piecem chlebowym jest stale wypiekany chleb żytni razowy według starej tutejszej receptury. Można smakować ten chleb ze smalcem lub masłem, z herbatami lub maślanką. Wypiekane są również bułeczki z kaszy gryczanej, według sposobu jaki przywieźli tu ze sobą – w 1945r. - przesiedleńcy z Podola. Są niezwykle smaczne i zdrowe.

Na poletkach skansenu uprawiane są zboża. Zbiór plonów połączony jest z uroczystymi dożynkami i cepowiskiem, które ma miejsce w pierwszą sobotę września.

Obok skansenu jest łowisko pstrąga i karpia. Można samemu łowić wędką i smakować złowione przez siebie ryby. Jest także bogato wyposażona karczma.

Skansen i gastronomia przy skansenie czynne są przez cały rok. W budynku kuźni, w salach muzeum miasta Kudowy Zdroju można poznać bogatą historię Kudowy, oglądać wystawy rękodzieła, rzemiosła artystycznego, malarstwa i nabyć pamiątki.

Oprowadza i objaśnia etnograf. Dla osób dorosłych jest to wzbogacenie wiadomości, a dla młodzieży świetna lekcja historii i zwyczajnego, prawdziwego życia.

Panoramy

Skansen

mapa

Pokaż mapę
Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1