Wycieczka do Novego Mesta

Kudowa Zdrój–Brzozowie- Peklo- Nove Mesto nad Metuji-Nachod-Kudowa Zdrój

Oprócz atrakcji turystycznych związanych z budową skał piaskowcowych niezapomniane wrażenie wywołują głębokie doliny rzek Metuje i Olesenki przepływających przez obszar górski polożony na południe od Nachodu i Kudowy . Proponujemy Państwu  łatwą i przyjemną wycieczkę rowerową  do miejsca w którym obie rzeki łączą się ze sobą i płyną dalej jako rzeka Metuje w kierunku Nowego Mesta .Po drodze tuż za Kudową można odwiedzić słynne z właściwości leczniczych źródło Marii i kaplicę MB Bolesnej z 1887 r położone w Zielonej Dolinie(450 m w bok polną drogą w kierunku lasu na wysokości stawów rybnych)

Kudowa Zdrój- Brzozowie (granica państwowa) – Ceska Cermna - Peklo – Nove Mesto-Czerncice-Nahorany-Sonov-Vaclavice-Nachod-Beloves( granica państwowa)- Słone- Kudowa Zdrój

Czas przejazdu:
Kudowa Zdrój.(oznaczenie trasy znaki zielone) –Słone(skręt na most 3 km)-10 min, Słone(most oznaczenie trasy znaki żółte)-Stawy rybne (odnoga trasy do źródełka Marii 1 km)-5 min ,Stawy rybne( znaki żółte)-Brzozowie (granica państwa 3,0 km)-10 min, Granica państwa( oznaczenie trasy nr…-Czeska Czermna( skrzyżowanie kierunek Dobrosov 1 km)-10 min, Czeska Czermna( oznaczenie trasy nr….)-Peklo(schronisko turystyczne Młyn Pekelec 5 km)-20 min( w tym miejscu możliwość krótszego wariantu powrotu do Kudowy przez Nachod trasą nr 4034 przez nowe kładki nad rzeką Metuje), Peklo (oznaczenie trasy 4034)-Nove Miesto n. Metuje ( 4 km)-15 min,Nove Miesto n. Metuje( oznaczenie trasy 4034)-Czerncice (3 km-10 min)- Nahorany(skrzyżowanie Lhota oznaczenie trasy 4059-1 km-5 min)-Sonov(oznaczenie trasy 4058-2 km-10 min)-Vaclavice(oznaczenie trasy 4056-1 km-5 min)-Nachod( oznaczenie trasy 4056-3 km-10 min)- Kudowa Zdr( oznaczenie trasy do granicy państwa nr 22,dalej znaki zielone-6 km-20 min)

Czas przejazdu trasy: 130 min.
Całkowita długłość trasy: 33 km ( z czego w Czechach 20 km, w Polsce 13 km)

Niebezpieczne i ryzykowne miejsca na trasie:
Kudowa Zdr-Brzozowie przejazd po ulicach i drodze na których odbywa się normalny ruch samochodowy  a na poboczu możemy spotkać pieszych, ostatnie 200 m przed granicą państwa stromy podjazd po drodze gruntowej na której znajdują się wyżłobione przez wodę koleiny .Trasa Ceska Czermna-Peklo prowadzi drogami o nawierzchni asfaltowej o małym ruchu samochodów ,należy zachować szczególną ostrożność na długim zjeżdzie przez las do Pekla (możliwość spotkania maszyn leśnych). Z Pekla do N.Miesta jedziemy wzdłuż Metuje ścieżką gruntową po której odbywa się wzmożony ruch pieszy. Dużą ostrożność należy zachować poruszając się po mieście oraz drogami wojewódzkimi III klasy szczególnie w okolicach Nahoran i Sonova. Bardzo niebezpieczny jest zjazd od Vaclavic do Nachodu drogą krajową nr 14.

Dojazd do trasy:
Wycieczkę można rozpocząć z każdego z miast znajdujących się przy trasie. Można skorzystać z środków komunikacji publicznej (np. zintegrowanego systemu komunikacji IREDO, lub połączeń autobusowych i kolejowych)
Autem osobowym dogodne dojazdy do Náchoda, Novego Miesta n.Metuje, Pekla

Źródło: Park Narodowy Gór Stołowych

Pobierz na telefon (format pdf)

 

Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1